Jakou hadici pro odsávání plynů při svařování?
Přidal: Tomáš Harašin Počet shlédnutí: 1031
V této rubrice si řekneme o výhodách a nevýhodách, vlastnostech a dalších informacích ohledně odsávacích hadic pro svařovací plyny, kde je vhodné použít hadici pro odsávání s vyšší teplotní odolností a z jakého důvodu.
Dnešní doba je spojená s bezpečností práce a zdraví zaměstnanců. Toto platí samozřejmě i pro zajištění vhodných podmínek při svařování, kde vznikají plyny, které mohou být zdraví škodlivé. Pro tyto účely vyrábíme hadice pro odsávání plynů vznikajících při svařování.
Jaké vlastnosti zákazníci požadují od odsávacích hadic?
V první řadě je to odolnost na plyny a zároveň dostatečná flexibilita z důvodů manipulace ramene, které drží hadici. Častým požadavkem je vysoká teplotní odolnost hadice. Tato požadovaná vlastnost je leckdy nepotřebná, protože při odsávání hadice přisává i samotný vzduch, který plyny ochladí do běžné teploty, tedy potřeba vysoké teplotní odolnosti je často zbytečná.
Vlastnost, která zbytečná není je odolnost proti jiskrám vznikajících při svařování. Z tohoto důvodu by měl materiál hadice do jisté míry vydržet takovouto práci. Nelze úplně přesně doporučit daný typ hadice pro všechny aplikace, je to dost individuální. Rozdělme si tedy základní druhy:
1. Základní hadicí používanou pro tyto účely je hadice Lutniovinyl Folie. Tyto hadice se často používají pro odsávání, jsou flexibilní, vhodné pro svařovaní plyny a cenově dostupné. Mínus těchto hadic je nízká odolnost proti jiskrám.
2. Lepší variantou jsou hadice Klin Skelná tkanina B. Stěna je tvořena dvojitou skelnou tkaninou, která snese teploty do 400°C a zároveň si poradí s jiskrami.
3. Nejlepším řešením jsou hadice Klin Vysokoteplotní C, které snesou teplotu do 500°C. Stěna hadice je vyrobena ze skelné tkaniny a vnitřek hadice je opatřen nerezovou síťkou. Díky ní se odsávací hadice nepropálí a je tedy nejvhodnější variantou pro odsávání plynů při svařování. Nevýhodou těchto hadic je jejich vysoká cena.